+48 000 002 550 admin@ospzodyn.pl

Co zawiera zestaw solarny do kampera?

Nie da się ukryć, że podróżowanie kamperem ma bardzo wielu zwolenników. Cały czas da się zaobserwować wzrost popularności tego typu pojazdów i absolutnie nie ma w tym nic dziwnego. Kamper daje pełną niezależność, ale nie wszędzie można podpiąć pojazd do sieci energetycznej. Trzeba sobie samemu zapewnić dostęp do prądu, jeśli zdecydowałeś się na wypoczynek na łonie natury. W takiej sytuacji może się przydać zestaw solarny do kampera, którego zalety opiszemy w tym artykule.

solar-energy-gc7cd24ac5_1280

Co zawiera zestaw solarny?

Zestaw solarny do kampera zawiera kilka elementów, wśród których ważną rolę odgrywa moduł fotowoltaiczny, który odpowiada za produkcję energii elektrycznej. Warto podkreślić, że jego moc można dostosować do osobistych potrzeb użytkownika. Regulator ładowania to kolejny obowiązkowy element podróżnego zestawu fotowoltaicznego i to on kontroluje ładowanie baterii. Elementy montażowe, takie jak przejściówki i narożniki są niezbędne, żeby móc w ogóle przymocować panel do pojazdu. Do tego trzeba jeszcze doliczyć zestaw kabli zakończonych, a akumulator do fotowoltaiki jest ostatnim kluczowym elementem. Panele słoneczne elastyczne będą lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na wygodzie użytkowania, ale też szybkim montażu. 

camping-g885da6f6e_1280

 

Wybór i montaż paneli słonecznych do kampera

Panele słoneczne elastyczne będą lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na wygodzie użytkowania, ale też szybkim montażu. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić dach i później wystarczy taki panel przykleić. Panel sztywny jest znacznie cięższy w montażu, ponieważ jest duży, ciężki i sztywny. Jego montaż najlepiej powierzyć fachowcom, którzy ocenią, czy dach utrzyma ciężar paneli. Interesujące jest również to, że oba modele paneli nagrzewają się tak samo. Liczba i wielkość paneli na dachu kampera zależy od mocy, którą dopasowuje się wprost proporcjonalnie do zapotrzebowania. Większa moc będzie potrzebna, jeśli na pokładzie kampera znajduje się również telewizor czy lodówka. Kluczowe jest również, żeby sprawdzić ile poszczególne urządzenia pobierają mocy. Później w oparciu o te informacje można dobrać właściwe panele i uniknąć przymusu pobierania prądu na sporej powierzchni. Na sam koniec wypada wspomnieć o tym, że w sezonie zimowym akumulator żelowy może ulec uszkodzeniu. Z tego wynika, że lepiej nie pozostawiać go dłużej niż 24 godziny na rozładowaniu. Akumulator o pojemności 60-80 Ah powinien w zupełności wystarczyć, jeśli w kamperze nie przewozisz lodówki oraz innych urządzeń. Można też spróbować podłączyć niewielką przetwornicę napięcia 230 W.

Partnerzy