+48 000 002 550 admin@ospzodyn.pl

Pluskwa domowa - czym jest i jak z nią walczyć?

Choć słowo "pluskwa" jest znane większości ludzi i nie kojarzy się z reguły zbyt dobrze, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie dokładnie stworzenie kryje się za tą nazwą. Tymczasem dobre poznanie tego szkodnika leży u podstaw udanej i efektywnej walki z nim. Przybliżmy nieco sylwetkę tego niesympatycznego owada.

 

Jak wygląda pluskwa i czym dokładnie jest

Wygląd pluskwy jest nad wyraz niepozorny. Ten niewielki owad osiąga do 6 milimetrów długości, ma płaskie, owalne ciało barwy brązowej lub pomarańczowej. Larwy wyglądają prawie identycznie jak osobniki dorosłe, różniąc się od nich jedynie rozmiarem. 

Jeśli chodzi o systematykę, to pluskwy należą do rzędu pluskwiaków, obejmującego ponad 80 tysięcy gatunków, z których większość nie jest tak nieprzyjemna jak bohaterki tego artykułu. Należą do niego na przykład nieszkodliwe tarczówki i cykady.

Pluskwa domowa(6)

Czym żywi się pluskwa

Cechą pluskwy, która pcha ją w konflikt z ludźmi jest, oczywiście, jej sposób odżywiania się. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki żywią się krwią ssaków, a najbardziej smakuje im ludzka. Pluskwa nakłuwa skórę ofiary swoim specjalnym, przekształconym w kłujkę, aparatem gębowym, po czym wysysa krew, aż naje się do syta.

 

Zachowania pluskiew

Pluskwy to bardzo skryte owady. Ich płaskie ciała pozwalają im ukrywać się w różnorakich szczelinach i zakamarkach, takich jak szpary w meblach czy przestrzeń między ścianą a odchodzącą tapetą. Wychodzą ze swych kryjówek dopiero w nocy, by pożywić się, znaleźć partnera, lub - w przypadku samic - złożyć jaja, których może być nawet 500 za jednym razem. Z jaj, po około dwóch miesiącach, wykluwają się larwy, które od razu ruszają na poszukiwania żywicieli.

Gdy pluskwa odnajduje odpowiednią dla siebie ofiarę, wchodzi na nią i przyczepia się do jej skóry za pomocą pazurków, w które uzbrojone są jej odnóża. Następnie znajduje na skórze żywiciela najdogodniejsze miejsce i, nakłuwając skórę, rozpoczyna swój posiłek. Niebezpieczny może być fakt, iż pluskwy często oddają kał w pobliżu miejsca, gdzie jadły, co grozi zakażeniem powstałej ranki. 

Pluskwa domowa stanowi najpoważniejszy problem zwłaszcza w starych lub zaniedbanych lokalach, których mieszkańcy często nie mają ochoty lub wystarczających środków finansowych, by przeprowadzić skuteczną dezynsekcję. Zlikwidowanie pluskiew jest bardzo trudne, ze względu na ich umiejętność chowania się w najdrobniejszych szczelinach. Dlatego metody ich usuwania często obejmują używanie różnych gazów, takich jak gorące powietrze lub opary suchego lodu. Innym popularnym sposobem jest ULV, czyli generator bardzo drobnych kropli, które tworzą mgłę, niosącą środki owadobójcze i wnikającą nawet w najwęższe otwory.

 

 

Partnerzy