+48 000 002 550 admin@ospzodyn.pl

Koszt pogrzebu

Każdy z nas przeżył utratę bliskiej osoby. Obecnie społeczeństwo oswaja się z tematem śmierci i pochówku. Niektórzy nawet zaczynają myśleć o pogrzebie za życia. Dobrze więc wiedzieć jakie są koszty pogrzebu, gdyż nie zawsze zasiłek pogrzebowy z ZUS-u pokryje wszystkie wydatki. Wysokość wypłacanego świadczenia to 4000 złotych dla bliskiego członka rodziny, a koszt pogrzebu może go znacznie przekroczyć w zależności od różnych czynników.

Od czego zależą koszty pogrzebu?

Koszty zależą od kilku czynników. Pochówki w stolicy i w dużych miastach są zwykle kosztowniejsze niż w mniejszych miejscowościach. Sama stolica jeśli chodzi o koszty pogrzebu to wydatek o około 300-500 złotych więcej niż w innych miastach wojewódzkich. Kremacja jest najtańszą opcją, ale większość społeczeństwa wybiera pochówek tradycyjny. Niezależnie co wybierzemy, musimy się liczyć z zakupem urny lub trumny. To kolejny czynnik wpływający na koszt gdyż rozpiętość cenowa jest dość spora. Do tego dochodzi koszt miejsca na cmentarzu, gdzie również jeśli chodzi o ceny może być dość spory rozrzut.

uslugi pogrzebowe z kremacja

Podstawowe koszty pogrzebu

Podstawowe koszty pogrzebu to koszty których nie da się uniknąć. Przeanalizujmy je krok po kroku:

Do tego dochodzą koszty mszy pogrzebowej (600-1000 złotych) i samego pogrzebu świeckiego (800-1000 złotych).

Koszty dodatkowe pogrzebu

Są to wszystkie dodatkowe rzeczy takie jak:

Ile kosztuje pogrzeb? Jak widać rozbieżność jest dość spora i zasiłek z ZUS-u może nie pokryć całości nawet najtańszego pogrzebu. Średni koszt pogrzebu z nagrobkiem, kwiatami i trębaczem oraz stypą na 15 osób to około 6400-7000 złotych. Koszt pogrzebu z dodatkami, stałym miejscem na cmentarzu, dębową, zdobioną trumną i stypą dla większej ilości osób może kosztować nawet 10000-11000 złotych.

Dużo taniej wyjdzie kremacja gdyż spalenie zwłok i koszt trumny kremacyjnej jest w cenie podstawowej usługi pogrzebowej. Jeśli chodzi o urny to można je nabyć w cenie od 100 do nawet 2000 złotych. Na cenę ma oczywiście wpływ materiał z jakiego wykonana została urna. Metalowe urny są najtańsze, do najdroższych natomiast zaliczają się urny mosiężne oraz kamienne.

Partnerzy